יום ראשון, 12 במאי 2013

שלום לכולם !

אמנם לא הגבתי ולא כתבתי כלום מזה כמה חודשים טובים 
דבורה
אני כל הזמן פה ואני עדיין גרה בשכירות זולה ב"מרכז השקט" פתח תקווה. פשוט כשמגיעים לנושא הצרכנות והחסכון אינני יכולה להתאפק ומוכנה להזניח הכל כדי לתרום את חלקי, למרות שאני כבר רואה ביצים ועגבניות רקובות מתעופפות לעברי.

הנושא שלי היום - הקטנת הצריכה וניתוב הכסף למקומות הנכונים - העסקים הקטנים. דעו לכם שהעסקים הקטנים (מכולות, חנויות, בתי קפה וכו') סובלים ממחנק אשראי חמור ביותר והבנקים שמאשרים בקלי כלות משכנתאות מפלצתיות, באותה נשימה מסרבים להגדיל מסגרת אשראי או לתת הלוואה לחנות קטנה, אפילו אם מדובר בעשרת אלפים שקלים בלבד. עסקים אלה בין לילה יכולים להפוך לחשבון מוגבל ולפשוט רגל בגלל מהלך אחד שגוי או מחלה של בעל העסק. כל שקל מזומן שהם מקבלים חיוני כמו אויר לנשימה.

ואל תכריזו בתור לקופה שאתם לא צריכים קבלה, לך תדע מי עומד לפניך או אחריך בתור, ואל תסבכו את בעל העסק. מי שמיומן לעשות שחור, יעשה שחור גם בלי ההצהרות שלכם, ומי שלא - עלול להסתבך קשות.
___________________

אז ככה - אני מודעת לגמרי שלא בכל עיר יש שוק, אך בכל עיר יש ירקנים, קצביות קטנות, חנויות של גבינות שבהן ניתן לקנות גם ביצים, שמן זית, טחינה, חומוס וסלטים. בכל עיר יש חנויות תבלינים שמוכרות גם אורז, דגנים וקטניות בתפזורת. המטרה שלנו היא להעביר את רוב הצריכה הבסיסית שלנו לאותם המקומות.

קיים חסרון של חוסר נוחות יחסי כאשר מתבטלת האפשרות לקנות הכל במקום אחד. מצד שני - מי אמר שחייבים לחיות על פי כלל של מגה-קניות? את הגבינות אפשר לקנות בדרך חזרה מגן המשחקים ביום ראשון, את הירקות ביום חמישי בערב או ביום שישי בבוקר ואת הבשר - לחשב את הכמויות ולקנות פעם בשבועיים -שלושה. המשפחה שלי חיה ככה, ולעיתים קרובות חלק גדול מהקניות אני עושה עם הילדים תוך כדי חזרה מהחוג או תוך כדי טיול בערב.
_____________________

קודם כל מתחילים מהאומדן המדויק של סל המזן הבסיסי של המשפחה - נניח בשבוע אוכלים 400 גרם גבינה צהובה, תבנית ביצים, 5 גביעי קוטג' ו-X מעדני חלב וכך הלאה כולל פסטות, אורז, בשר וירקות. נצא מנקודת הנחה שקונים כל מה שאפשר בתפזורת ובשום אופן לא ארוז מוכן - אני אישית לא מעוניינת להוציא עוד חמישה שקלים על גבינת עמק רק כדי להתפאר מיופיה של העטיפה האדומה שלה. אחר כך מגיעים עם הרשימה לחנות הגבינות ואומרים "שלום אדון נחמד, אני מעוניין להיות לקוח קבוע שלך וכל שבוע אני זקוק לככה וככה גבינה צהובה, גבינה לבנה למריחה, תבנית ביצים, חבילת חומוס וסלט מטבוחה. אני משלם מזומן ברוב המקרים והייתי מעוניין שהמחיר עבור אותם המוצרים יהיה זהה לזה שבסופר, או יקר רק במעט".
אז קודם כל - תתפלאו לגלות שהמחירים בחנויות אלו כבר זהות או זולות יותר מהסופר, ואם לא - במצב של היום בעל העסק חייב כל שקל מזומן וישמח להתגמש לקראתכם. בנוסף - בחנויות קטנות מגלים שיש גם קוטג' במשקל, גם גבינה לבנה סקי במשקל ועוד מגוון הפתעות שמשום מה דואגים להצניע ברשתות גדולות.  ואם בכל זאת קיים הפרש של כמה שקלים בודדים.

בנוסף תחשבו על זה - מספיק שבדרך לקופה בסופר הצאצא סוחט מכם חבילת בייגלה או חטיף, או שאתם בעצמכם הייתם "חייבים לנסות את התה החדש שפרסמו בטלוויזיה" - כל החיסכון נשרף מיידית.

היתרון הנוסף של עסקים קטנים - בטווח הארוך אפילו תחסכו זמן וכוח כי מספיק יהיה להרים טלפון ולהגיד "גדעון/יעקב/מנחם, תכין לי את השקית הרגילה, אני תוך עשר דקות מחוץ לחנות" - ותראו שתקבלו את המצרכים בלי לצאת מהאוטו.
___________

לגבי ירקנים וקצבים אותו סיפור. נכון שלדוגמה במרכז רמת גן וגבעתיים הקצבים יהיו יקרים להחריד, אז תעשו שיעורי בית וסעו לגשש בפרדס כץ או בבני ברק. ושוב - ברגע שמכירים אתכם ואתם בעצמכם סגורים על סל המצרכים - מספיק יהיה להרים טלפון ולאסוף את הדברים או אפילו לקבל אותם הביתה.
____________

ואם כבר נכנסים לסופר - אז רק רשתות פרטיות כמו רמי לוי, יינות ביתן והיפר דודו שזולים משמעותית מהכוכבים המקובלים.
___________

שורה תחתונה והכלל החשוב ביותר - לבנות סל מוצרים שבועי מדויק ואפילו לחשוב אל תפריט (בערך) לשבוע מראש. לאחר מכן למפות ספקים קטנים בסביבת מגורים ולראות מי יכול לספק לכם את השירות הקבוע ובאיזה מסלול. לפעמים את הבשרים תמצאו דווקא ליד העבודה, את הגבינות תקנו בדרך חזרה מהחוג והירקן הזול ביותר יימצא ליד הבית של החמות ואז פשוט תגיע לארוחת שישי שעה אחת קודם ותמלאו את האוטו בפירות וירקות בחצי מחיר בסוף יום שישי.

אורז, דגנים וקטניות - רק בתפזורת. כמעט בכל שכונה (רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה - בטוח) יש חנויות תבלינים שמוכרות את כל הדברים האלו בתפזורת - אורז, בורגול, שבולת שועל, ואפילו פתיתי קורנפלקס ודגני בוקר אפשר לקנות בחצי מחיר. רק לוודא שזה נקי !
___________

אין ספק שהפתרונות הללו לא מיועדים לצרכן המפונק והבזבזן ש"עובד כמו חמור אז מגיע לו לבוא לסופר ממוזג ולקנות את הכל במכה", אלא למי שמעוניין להתייעל ולדפוק את החזירים - מקווה שעזרתי.

המשך יבוא.

35 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

רעיון יפה אך לא מספיק. המדינה צריכה לקבוע ככלל שאין לאפשר לרשתות מכל סוג (סופרים, בנקים, תחנות דלק וכו') להפעיל מעל 100 או 120 סניפים.
בשיטה זו יווצרו מספר רב של רשתות בינוניות שיעסיקו עובדים רבים יותר, יפחיתו מחירים בגלל התחרות וישמרו על כבודם של הספקים/יצרנים של הסחורות שהם מוכרים.

אנונימי אמר/ה...

מרד מיסים, מרד צריכה.

רק מזומן, רק שחור, לא בויזה,
לקנות בעסקים קטנים, לקנות כמה שיותר יד2, לקנות מעסקים ששברו את השוק. וכמובן, פשוט לקנות פחות..

דלק - רק בסד"ש או טן
מזון- רק בשוק או רמי לוי .
גם שם לקנות מותגים חליפיים כמו "המותג". ובמזומן.
לא לקנות אוכל מוכן.
רוצים לאכול בחוץ? אוכלים פלאפל.
סלולר - רק גולן או רמילוי (אם גולן יפול, כל המחירים יעלו שוב. יופון זה מגה-דור_אלון, הוט מובייל זה הוט, 012 זה אורנז'..).
סמארטפונים - לא לקנות השנה !
מכשירי חשמל ואלקט' (חייבים?)- כמה שפחות השנה, אבל רק בעסקים קטנים ע"פ השוואה בזאפ, רצוי יד2, או איביי.
כמה שיותר איביי, דילאקסטרים
לא לקנות רכב חדש מהניילון ולא ליסינג בשום אופן. מי שרוצה רכב ממש חדש, שיקנה רכב משומש ושמור בן שנה ב 20% פחות.
כמובן שהשנה לא להחליף רכב בכלל.

מי שלא עושה את זה, מאבד את הרישיון לקטר על יוקר המחיה בארץ.

לא לממן את החזירים בחברות הגדולות.
לא לממן את השמנים בחברות האשראי.
לא לממן, במיסים שלנו, את השמנים בקריית הממשלה.
שיבינו שאי אפשר לחלוב מאיתנו עוד מס, אז ילכו לחפש בכיסים אחרים.

זה בידינו.

אנונימי אמר/ה...

שמח שמתחילות להתפרסם יותר כתבות כאלה, הלוואי שהעם יצא מהרשתות ויגיע לחנויות המקומיות, אם הממשלה לא נלחמת בריכוזיות נתחיל אנחנו. זה גם מצמצם את הצריכה פלאים, כשלא מגיעים רעבים ועייפים אחרי העבודה לסופר ומעמיסים במבה, גלידות ופינוקים

העורב אמר/ה...

וכרגיל הטעות היסודית... לתמחר את הזמן שלך באפס או קרוב לכך...

את הקנייה היחידה שלי ברמי לוי ( תווי קנייה) אני לא אשכח לעולם - שעה הלוך שעה חזור ושעה בתור. העיקר שחסכתי.

אנונימי אמר/ה...

מה קרה אין פוסט על עליית המחירים החדה במחירי הדירות שפירסם היום השמאי הממשלתי? ביום כזה להעלות פוסט על קניות בסופר, חשוב ככל שיהיה, ניראה קצת מוזר.

אנונימי אמר/ה...

אז תהיה האטה כלכלית אז יורידו מחירים ויחכו להזדמנות להעלות שוב וחוזר חלילה.

נאיבי לחשוב שמיתון ישפר את מצבנו,
רק שינוי השיטה המוניטרית יביא תרופה לעליית המחירים
הזאת ולסיום הגזל המתבצע יום יום ע"י הממשלה והטייקונים. כל פתרון אחר הוא בבחינת כוסות רוח למת או אופטלגין לחולה סרטן.

חןחננה אמר/ה...

כבר כתבתי כאן בעניין אבל אחזור על משהו חדש שגיליתי - אנחנו מרוויחים בנטו לחודש 24-25 אלף _שני ילדים). גיליתי שאפשר להוריד 30-40 אחוז מחשבון האוכל שלנו (בדר"כ 3500 ש"ח פלוס מינוס לחודש) רק על ידי...

לא להגיע לסופר.

חסר ביצים, קופצים למכולת קונים ביצים.
כנ"ל גבינה לבנה 5% (לא קונים גבינות ביטיק כמו בעבר מהנימוקים דלעיל של דבורה. יכולים בעיקרון להרשות לעצמנו).
חסרות עגבניות - קופצים לירקן.
בקיצור קונים רק דברים הכרחיים שחסר ונמנעים מכניסה לסופר. ככל הנראה בסופר קונים כל מיני דברים אחרים שפחות צריך או בכלל לא צריך ובקיצור חסכנו בחודשיים האחרונים למעלה מ- 2000 ש"ח בנטו רק על האוכל.
נסו ותהנו.

אנונימי אמר/ה...

כן עורב,
כדי לייצר מהפכה צריך לשלם בזמן ובנוחות.
אחרת כלום לא יקרה פה.
אם נמשיך לשלם לגנבים, כי הנוחות שלנו יקרה יותר, אז המצב נשאר כמו שהוא לעד.
לא חייבים רמי לוי, אפשר שוק עם עגלה קטנה. ועוד השלמות במכולת או בויקטורי, או ביינות ביתן וכו
לרמי לוי אפשר ללכת פעם בחודש/יים לקנייה גדולה למשל.
בטח שלא לסוע לשם שעה, אני לא אסע שעה לרמי לוי, אבל פעם בחודש אני מוכן לשלם עוד חצי שעה בקופה.

אנונימי אמר/ה...

קרוואנים הדור הבא. חונב ביפו מול הים

http://www.xnet.co.il/design/articles/0,14563,L-3100900,00.html

matanb אמר/ה...

העורב, למה אתה מתכוון?

kush אמר/ה...

ובדיוק במלכוד הזה נופל משרד האוצר: יותר מיסים -> פחות צריכה -> פחות הכנסה ממס

ומה קיבלנו? נכון, מיתון!

אחד העם אמר/ה...


דבורה,

לא לכל אחד יש את הזמן ואת הכוח להשוות מחירים כל הזמן ולחסוך בכל דבר. זה גוזל המון אנרגיות ועלול להביא בסופו של דבר לנזק. מה הטעם לחסוך שקל פה ושקל שם שמצטברים, נאמר, למאה אלף שקלים, אם בסוף נשברים בקניית הדירה ושם מפסידים חצי מיליון שקלים?

הרבה יותר הגיוני להשקיע את מלוא המאמץ, הסבלנות והזמן המוקדש לחיסכון בעת קניית דירה, גם אם זה אומר לחכות כמה שנים בשכירות, לעבור דירה מידי כמה שנים ולהשקיע קצת כשוכר בדירה של מישהו אחר.

הגיוני להשקיע מאמץ בקניית מכונית ובקניית ריהוט כי גם שם מדובר בעלויות גבוהות.

הכי חשוב (באמת הכי חשוב) להשקיע מאמץ גדול בהפחתת העלויות ודמי הניהול של החיסכון הפנסיוני והביטוחי. אין טעם לחסוך כמה שקלים על עגבניות או על קוטג' בזמן שמתבזבזים מאות שקלים על ביטוחים מיותרים ועל דמי ניהול הפנסיה.

העולם המודרני מאפשר לנו לחיות חיים טובים ללא מרדף אחרי כל שקל. אם במרוץ החיים נופלים מידי פעם לגומות קטנות כמו קניית חטיף מיותר לילד או גבינה במחיר מופקע, לא קורה אסון. אבל אם נופלים לבור גדול שלא ניתן (או קשה מאוד) לצאת ממנו, כמו חובות הולכים ותופחים, משכנתא מפלצתית או יציאה לפנסיה ללא חסכון מתאים, אז זה אסון שמוביל לסבל רב.

על אף הכוונות הטובות, דבורה, את משרתת את היריב -- את אלו שרוצים שנתעסק בדברים הקטנים כגון מחיר הקוטג' או הירקות במקום לחסוך את זמן הקניה ולהקדיש אותו למאבק על הדברים הגדולים, למשל ייצוא הגז, תספורות לפנסיות שלנו, ודחיפת אשראי מופרזת לציבור שיוצרת בועה שסופה התרסקות כלכלית.

בחיים העמוסים של רובנו אי אפשר גם להתעסק במאבק בלתי פוסק לחסכון וגם להקדיש זמן משמעותי למלחמות כלכליות על הדברים הגדולים. בגלל זה רבים מאיתנו נופלים כמו עדר לבורות הגדולים של החיים.

אנונימי אמר/ה...

יבגנ,
לא הגיע הזמן לוותר על מנגנון סינון התגובות?
כשתגובות לא מתפרסמות כמה שעות, הדבר פוגע קשות בהחלפת הדעות בבלוג, בזרימת המידע והשיח ולכן גם גורם לאיבוד עיניין בבלוג.

תמיד ניתן בדיעבד למחוק תגובות עם קללות וכו.

מה אתה אומר?

אנונימי אמר/ה...

כמו שכתבתי, שוב ושוב בשנה האחרונה ואני חוזר:
1. הבועה תמוגן ותטופח. תסבירו עד מחר למה המחירים צריכים לרדת והם יעלו. למה? זה כמו לנסות להסביר למה מניה עולה או יורדת מנימוקים כלכליים. הבורסה ברובה מושפעת מפסיכולוגיה, צפיות וספקולנטים, אלו שמשפיעים עליה - לא אתם ולא כלכלה. לכן הבורסה יכולה לטוס למעלה במיתון רק כי יש צפיות שהוא יסתיים מתי שהוא. הנדלן בישראל לא מושפע מהגרפים שתראו, או מרצון של הציבור. הוא מושפע מהיצע, שאין, מבניה שהיא בעיקר מגורי יוקרה (יחסית), מספסרות, ומחוסר רצון של כל מי שקשור לתחום להביא שינוי, כולל מפקידי האוצר, שכל מה שהם רוצים זה מיסים שנגזרים ממחיר מכירה גבוה ככל הניתן. אלו שכן רוצים לשנות, ויש כאלה, נתקלים באלו שלא, שפשוט יוצרים סחבת. כלום לא זז בקיצור, וחוסר ההיצע וויסות הנדלן נשמרים. זה בדיוק כמו הנמלים, חברת חשמל והועדים הגדולים, מדברים על רפורמה - הם עושים קולות של כן ולא, מונעים בפועל כל התקדמות, והשנים עוברות בלי שום שינוי.
2. הישראלים הם אחד העמים הטפשים עלי אדמות, אך במקביל לא מוכנים לצאת פריירים. כלומר אנשים ימשיכו לקנות ולהשתעבד כי הם לא מוכנים להחרים ולהלחם, הרי פה כל אחד חי לעצמו, והם ימשיכו לאכול את תעשיית השקר וההונאה של המושכים בחוטים, שבעצם אומרים להם שלא יהיה שינוי ולא רק שלא יהיה - אלא שכדאי לרוץ כי הרי פה הכל אמוציונלי, אין ללכת, יש לרוץ לפני שיגמר או גרוע מכך - שאחר יקח לי ואז אצא פרייר, או שיעלו מיסים או יכנס חוק שמקשה וכדאי למהר לפני היום הקובע. לדוגמא - כל הכתבות היעני אובייקטיביות שבהם מראיינים קבלן שמזהיר שהמחירים יעלו ומבטיח שאין סיכוי שירדו, ולאחריהם הכתבות של הלמ"ס, איגוד השמאים וכו שמראים שאכן חלה עליה, ואז מקנחים באיזו גזירה שכמובן כדאי לרוץ לפני שהיא נכנסת לתוקף. עם עם כזה טיפש אי אפשר להעשות הרבה, כמו שאתם וודאי יודעים ורואים.

היכן כן יכול לבוא שינוי? הנה:
1. משבר - בתקופות משבר כל האמצעים כשרים. גם עם טיפש לא יכול להתשעבד אם אין לו תלוש שכר שהבנק החמדן יכול לבנות עליו. בעליה של שנות ה-90 שרון בנה בטירוף, למה? כי איפה יגורו העולים ברחוב? לא היתה ברירה.
2. נכונות של לפיד-בנט להכנס בראבק. ראבק זה ביבי, הטייקונים והועדים. אם החברה האלה, אחרי אישור התקציב, באמת יעשו מעשה זה יכול לקרות. לכל המצקצקים - אם אתם רוצים שינוי תפסיקו לתת לאחרים לעבוד עליכם, לפיד לא הפך לשפן תוך כמה שבועות, הוא פשוט נחשף לזוועות שהותריו ביבי והבובה שלו שטייניץ, המצב כה קשה והריקבון כה עמוק שחייבים לעשות החיאה. ישראל קרובה למוות קליני, ומי שלא מבין את זה - צר לי עליו, חי בסרט, אין לי מילה אחרת.
3. מלחמה של הציבור - הבעיה שהוא טיפש. מלחמה אומרת - החרמת הקבלנים. חרם טוטאלי, כמו האיום שהיה על בנק לאומי עם חובות דנקנר, הבנק התקפל מיד. חרם טוטאלי גם על רשתות שיווק מסויימות. הראש צריך להיות - ממני המדינה לא תקבל שקל אחד מעבר למה שאין לי ברירה. שהקבלנים יפשטו רגל, הם הרי פשטו לנו את העור, כנל הבנקים, שכל הזמן מאיימים עלינו שאויייי חס וחלילה יקרה להם משהו. הבנקים האלו ברווחים אדירים על גבינו, אין שום סיכוי או סיכון עליהם, גם אם מחירי הדירות ירדו 30%. מי שלא זוכר למה שיחפש חומר, כתבו פה על זה הרבה, אין לי כח לחזור.

לכל תאוריות הקונספירציה - אין סיכוי שמלחמה תשפיע, היא תייצר קפאון, שבסופו כאילו לא הייתה מלחמה. מישהו זוכר את מבצע עמוד ענן? זוכרים איפה פגעו? האם זה הזיז למחירים באיזורים שפגעו?

ואיפה אני בכל הסיפור?
אני יכול לקנות דירה. יש לי כסף. אין לי דירה. אז למה לא? - כי אין מצב שהמדינה תקבל ממני שקל שלא מגיע לה, המדינה חייבת לי ואני אחליט מתי החוב נסגר. ואין מצב שקבלן ירויח עלי רווח שלא מגיע לו, ואין מצב שאני לוקח משכנתא. כל אלו שחגגו על גב הציבור לא יחגגו עלי. יש פה עניין רחב הרבה יותר מכלכלה, וזה מחזיר אותי להתחלה, שמחרים לא נקבעים לפי הגיון כלכלי, הרי אין פה. יש פה עניין מוסרי וערכי. ישראל הפנתה עורף לאזרחיה, היא למעשה כיום סוג של דיקטטורה, שאינה מייצגת עוד את צרכי אזרחיה ומשרתת מיעוט בלי שהיא או אותו מיעוט נותנים את הדין. הקרקס הפוליטי שעדיין מתקיים פה, הגיע לשיאים בתקופת מלכותו של הוד רוממותו הארכי-שקרן נתניהו (לא ידעתי שיעלה כל כך הרבה לבנות תא מנוחה במטוס), הגיע הזמן לסיימו או שאפשר לכבות את האור, אוייבנו לא צריכים לעשות דבר - נחוסל מבפנים.
יש אור בקצה המנהרה - אני יודע שאני לא היחיד שחושב ככה, רק שבין לחשוב ללעשות יש מרחק. מי שיבין שהכח למעשה אצלו, ושהוא יחליט למדינה ולא להיפך - שם מתחיל השינוי. אם תחליטו כמוני להחרים את כל מה שמייצג או מבצע הונאה, שקר או גזל, לא יהי את מי לשקר, להונות או לגנוב. ואז - יתחיל התיקון.

בברכת שבוע טוב,
האביר האפל

אנונימי אמר/ה...

From Asher,
14:31To Orev.
This is not a fundamental error.....people don't price every minute of their life. Do you price the time you spend/contribute o this blog ?

אנונימי אמר/ה...

1611
סופר ואוכל זה 2000-3000 למשפחה. זה ממש לא הוצאה קטנה.
חסכון של 20% מצטבר להרבה מאוד כסף על פני שנים.
לא צריך להשוות כל הזמן מחירים , ללמוד פעם אחת איפה יותר זול ולקנות שם אם המאמץ סביר.
אני לא אסע חצי שעה לרמי לוי במודיעין , גם דלק וזמן יקרים. אני כן אלך פעם בחודש לרמי לוי ברמת גן.
אני כן אוותר על המזגן של הסופר לטובת השוק.

אנונימי אמר/ה...

אביר אפל
יפה השוות למניות , כל מניה שטסה מעלה בצורה בועתית , לבסוף גם התרסקה. גם אם לקח כמה שנים. גם מניה לא יכולה להמריא לעד על אדי דלק. כך גם נדלן.
המיתון החריף שמתחיל בעקבות הגזרות , אין לדעת אם לא יהפך למשבר.
מלחמה מביאה קפאון קצר , אבל אינתיפדה מתמשכת חו"ח עלולה לגרום קפאון ארוך. כך היה בתחילת ה 2000.
אז גם אם תמורק ותטופח , לבועה הולך ונגמר הדלק. הגזרות מעלימות עוד כמות דלק נכבדת.
מס שבח ומס משפרי דיור מייבש עוד קצת דלק.
חוסר ודאות , מכניס אנשים לבונקר , עוד ייבוש דלק.
ואז כדור שלג במדרון חלקלק.

אנונימי אמר/ה...

13:41
על פניו, תגובה גאונית!
שהרגולטור יתעורר וישמור עלינו, זה התפקיד שלו!

אתמול הייתי בהפגנה והיה מחשמל, הדבר שאפיין שוב את המחאה זה שלא היו דרישות קונקרטיות, רק צעקות כוללניות ונדושות.

למה שלא נתארגן למחאה הבאה עם שלטים ודרישות ברורות: מיסוי רווחי שכירות.
מיסוי אדמות שאושרו לבניה.
וגם רגולציה חזקה יותר.
יואבינט.

אנונימי אמר/ה...

אביר אפל
אין הצע ?
מיציבות מחירים של שנתיים אפשר להבין שיש כרגע איזון בין הצע לביקוש. שניהם גבוהים.
גמר בנייה כרגע בשיא של עשור. מלאי דירות לא מכור גם ברמות שיא.
והנה הביקוש הולך להחנק ע"י מיסוי משקיעים ומשפרי דיור , גזרות וקיצוצים לשאר , תוספת 30k מובטלים עקב הקיצוצים.

מי האידיוט שקונה דירה היום ? מי ?
האם אפריל מאי באמת יראה על ריסוק בכמות העסקאות ?
אם לא , אז זה באמת עם של בבונים.

אנונימי אמר/ה...

בגנ,
לא הגיע הזמן לוותר על מנגנון סינון התגובות?
כשתגובות לא מתפרסמות כמה שעות, הדבר פוגע קשות בהחלפת הדעות בבלוג, בזרימת המידע והשיח ולכן גם גורם לאיבוד עיניין בבלוג.

תמיד ניתן בדיעבד למחוק תגובות עם קללות וכו. פמפמנים בשכר לא צריכים להדאיג , גם דעתם מייצגת עמדה וגם אותם ניתן למחוק לפי הצורך.

מה אתה אומר?

אנונימי אמר/ה...

17:49
אין היצע
אם הברירה שלך זה דירת 4 נושנה ב-1.7 מליון וכל דירה חדשה מתחילה ב-1.5 (3 חדרים) זה אומר שלא בונים פה דירות רגילות, רק יוקרה שהקבלן יכול להרויח יותר א ושפשוט אין אז אפשר לדרוש. אין דירות כמו פעם, 3 חדרים ברמה טובה של 60-70 מטר שזה מה שזוג צעיר צריך בשביל להתחיל וגם דירות 4 אפשר לבנות על 80-90 מטר.
אין היצע זה אומר שאתה לא רואה תנופת בניה עם פרוייקטים גדולים כמו שפעם בנו במערב ראשון למי שזוכר לפני עשור ויותר.
אם יש מספיק, ורק המחיר גבוה, אז אתה טוען בעצם שהקבלנים יושבים על מלאי לא מכור ומחכים. זה צריך להיות חתיכת מלאי, והם צריכים להיות באחלה מצב, עם אחלה מימון בשביל לחכות לזמן לא ידוע. ואם הם בנו דירות יוקרה שאי אפשר למכור - בעיה, וזה כבר לא קשור לדיור, זה קשור להזיות שלהם שמה שלא יעשו הכל ימכר.
לגבי ההנה הנה - עזוב, הדיבורים האלה כבר שנים כלום לא זז. מי האידיוט שקונה היום... תרשה לי להזמין אותך להביט בפרסומות ביד 2. מה שקרע אותי היום מצחוק היא פרסומת על דירת 5 חדרים בבת ים עם נוף לים ב-2.5 מליון שח בלבד. ה"בלבד" עשה לי את היום. אין בושה, 2.5 הפך להיות זול, מטמטמים את הציבור ובצדק, זה עובד. אותו דבר שמעתי ברדיו על פרוייקט בצהלה, החל מ-2.6 "בלבד".
מי האידיוט שקונה? כנס לאתר רשות המיסים, אנשים מתאבדים חופשי ויש גם כאלה שיש להם כסף. כן כן, יש שכבה במדינה, לפחות מליון איש, המרוכזים באיזור המרכז והשרון שיש להם רכוש. הם יכולים לקנות ולמכור לעצמם, להשקעה או לילדים. מה אתה חושב שמי שצריך לדעת את זה לא יודע? מה אתה חושב הקבלנים טיפשים? הם עושים אחלה עבודה, גם בשיווק, גם בספינים, גם בשקרים, כי יודע צדיק נפש בהמתו, כולנו מכירים את העם שלנו.
האם אפריל מאי יראה?... נו באמת. עוד לא הפנמת, כלום לא יזוז, כי כלום לא נעשה.

צר לי, הלוואי שהיינו עם של בבונים, בבונים לפחות יודעים להלחם על טריטוריה, פה נכנעים ומשלמים כי "ככה זה" ו-"שכירות יקר, חבל לזרוק כסף לפח, כשאתה קונה זה שלך", ו-"אין ברירה, המחירים רק עולים".
עם של טיפשים.

שלך בידידות,
האביר האפל

אנונימי אמר/ה...

דבורה, זה נמשל לאישה מוכה על ידי בעלה, והעצה שהחברה נותנת לה זה ללמוד איך לסובב את הגוף בשעת המכות כי כך זה פחות כואב.
אנחנו צריכים משטרה לדבר שכזה. כלומרריגולציה אמיתית .
לשאוף לשוק פתוח והוגן, לחסל את הנגע מהשורש ולא לקחת אקמול כל כמה שעות.

אנונימי אמר/ה...

חברה שווה לעקוב...
אסף נתן (הידוע כתותח השקעות) - שותף בחברת "עדן" לניהול תיקי השקעות - פרסם בבלוג שלו מאמר בנושא "האגדה על מחירי הדירות"... שווה לעקוב...
הנה הבלוג:
http://www.assafnathan.com

אנונימי אמר/ה...

1.אני גם בעד לבטל את הסינון, כי זה עוצר את הדיון

2.לייק ענק לאביר האפל

3.דבורה, יש אנשים שאוהבים לחיות בצורה כזאת ויש כאלה שלא..אין פה מה לעשות. עיניין של סיגנון חיים.

אנונימי אמר/ה...

איזה שינוי יש בתקשורת בקשר לבועת הנדלן.
המילה בועה לא נשמעה כמעט בתקשורת, ואילו עכשיו אני רואה כתבה על נדלן בחדשות ערוץ 2, הערוץ שמהווה את מדורת השבט של עם ישראל, שמסתיימת במשפט:
"עכשיו עם כניסת המיסים החדשים, הבועה- כנראה רק תמשיך להתנפח".

אנונימי אמר/ה...

סתירות בנתוני המשרדים השונים לגבי מחירי הדיור:
http://m.news1.co.il/ArticlePage.aspx?docid=83608&subjectId=3

אנונימי אמר/ה...

לדבורה
איזה אוסף עצות נחמד אבל לא ישים.
המחירים בחנויות הקטנות יותר יקרים . בשוק הירקות כולם מתאמים מחירים
אולי יש אחד שהמחיר אחר אז הוא יותר יקר (מנסיון)
דברים בתפזורת לא תמיד טריים אלא מעופשים.
הקצבים בעיר יותר יקרים .
הכל יותר יקר מהסופרים למרות שיש כמה סופרים שיש מבצעים וכו'.
מנסיון בעיר פ"ת אין מציאות במכולות ובשוק.
חבל על המאמץ

אנונימי אמר/ה...

מי שחושב שאם הוא יורד למכלת וקונה גבינה או ביצים הוא חוסך אז זה ממש עצוב כי במכולות יותר יקר.
מעניין שכולם חושבים איך להדק את החגורה ולחסוך על גבינה ועגבנייה וכו'
אבל אף אחד לא מדבר על הבעיה האמיתית
בועת הנדלן היום אמרו בחדשות שמחירי הדירות עלו ויעלו עוד.
אף אחד כבר לא מזכיר את זה כולם כבר השלימו עם המצב הזה.
מעניין שכולם חושבים כמו עקרת בית פולנייה שחוזרת הביתה ומשויצה שקנתה
היום עגבניות ב שנקל ומלפפונים בשנקל אבל פספסה הזדמנות לעבור דירה
במחיר מציאה . חשיבה של עקרת בית לחסוך שקל ולהרגיש מרוצים.
זה לא יעזור
בינכה צריך לקנות רק מה שצריך. חבל על הכסף
אבל בועת הנדלן ממשיכה לצמוח הממשלה עושה עבודה טובה להרוס לעם את החיים. לא יאומן

אנונימי אמר/ה...

בשוק בפרוש יותר זול מהסופרים. חוץ ממבצעי ירקות ועוף בשקל אצל רמי לוי.
מגה - שופרסל - לא לקנות גם אם זול. שיחנקו. גנבו אותנו שנים.
מכולת רק לדברים קטנים.

מי שקונה במקומות יקרים, כי הכי חשוב הנוחות ו"אורח החיים" אז שלא יקטר על המחירים היקרים. מגיע לו.

אביר אפל,
אצולת ממון של מיליון איש במרכז לא מחזיקה את הבועה. בטח שלא בפריפריה, גם שם יש בועה.
מי שמתדלק את הבועה זה המוני העדר, אנשים פשוטים שמרוויחים ממוצע+ ורצים מסוממים לקנות דירה ראשונה או לשפר דיור, כי ככה כולם וכי מפחדים שמחר יעלה יותר.
זאת בתיבול עוד משקיעים שרבים מהם גם מעמד ביניים רגיל עם קצת כסף בצד. גם הם השתכנעו שתמיד יעלה.

אז אנשים אכן מתאבדים ומתאבדים, מי שמתאבד, מת, לא? אז המוות שלהם ושל הבועה מתקרב.
אולי עוד שנה, אולי קצת יותר.
כרגע זה על האדים של הדלק.

יבגנ,
מה לגבי ביטול סינון התגובות?

אנונימי אמר/ה...

חברים, בתקופה האחרונה נראה שהכול הולך נגד היושבים על הגדר. הריבית שאנו מקבלים בבנק נמוכה מאוד, המחירים של הדירות עולים ועכשיו שמו עליו מס מחזור לא פייר ( במילים יפות ). זה באמת מקשה על הישיבה על הגדר אבל כפי שכתבתי בעבר " רק החזק מנצח ". כל יום שעובר מקרב את הירידות. הגלגל יתהפך, ואז פתאום הכול יתמוך בירידות. להערכתי זה יהיה שילוב של עליית ריבית ( כי בקרוב ברננקי מפסיק את רכישת האגחים והריבית שם תעלה ומייד גם כאן), וממהלכים שהממשלה תעשה בעל כורחה מפחד מהבועה ומהעם...
חזקו ואמצו, רק החזק מנצח !

דוד, חיפה

אנונימי אמר/ה...

21:14
אני גר באיזור השרון, רואה ושומע
הדור הצעיר לא מסוגל לחסוך כלום, הכל הולך על צריכה. אין צעיר היום במדינה שיכול מהנטו שלו להתקדם לאנשהו, הנטו לא עלה 10 שנים, הדיור עלה פי 2, המזון וכו..
הדור שלפניו אנשים בני 60 בערך - קנו דירות בשנות ה-70-80 אז במחירים זולים, והיום הם בעלי הנכסים. לך להשכיר דירה בת"א, רמת השרון או הרצליה, ותראה מי בעל הבית. אני עצמי עשיתי בדיקה לפני חצי שנה כשחיפשתי דירה לעצמי.
אצלות הממון קיימת ועוד איך, אני חי בתוכה ומכיר אותה היטב, לא עשירים, אלא אנשים מבוגרים יותר כמו שהסברתי. אל תטמון את הראש בחול ותגיד שלא יורד גשם, גם אם זה לא מסתדר לך עם החישובים. עם זאת אלו בפירוש לא הילדים שלה, הם בקושי שורדים ונעזרים בהורים גם לדיור, כולל "מענק" של מאות אלפי שקלים אחרי שה"ילד" מתחתן.
כולם, כולל כולם אוכלים אותה, גם ההורים. אם אתה לא רואה את זה - אני אסביר. הורים שנותנים כסף לילד שיקנה דירה במחיר מופקע למעשה משלמים מס למדינה. הילד עצמו לא יכול לקנות. אין לו הון עצמי מינימלי. ברגע שהם עוזרים לו הם דופקים אותו, כי בזכות העסקה המדינה מקבלת מס שלא חוזר לא להורים ולא לילד, הוא מתאדה, כלומר הולך למקומות הלא נכונים. זה גם מנציח את הקיים, לבנקים ולקבלנים אין שום תמריץ להתייעל, להוריד מחיר וכו. לכן אני אישית לא אקנה - לא אתן להם תמריץ. הדבר הנכון - חרם מוחלט, אך בעלי ההון חכמים וערמומיים, הפרד ומשול זו לא רק שיטה אצל ביבי, שעובדת מושלם, אלא גם אצלם. הם מכירים את הישראלי ויודעים איך להשפיע עליו, לדחוף לו שיצרוך עוד, שיקח הלוואה לרכב חדש, לדירה, לנופש, ואתה שומע אנשים אומרים "מה לא נחיה?". ראה כמה פרסומות רצות על הלוואות לכל מטרה ומיד.
כיוון שהישראלי הורגל לרמת חיים מסויימת, והדשא של השכן ירוק, הוא רוצה גם, ולא רוצה לצאת פרייר כלומר להרגיש שלשכן יש ולו אין. גם על זה יודעים פה לעבוד טוב.
תבינו רבותי, מדובר בשיטה. הכל מתוכנן מאחורי הקלעים, הכל נבנה במשך שנים. לימדו את ההיסטוריה וראו איך צמחו הטייקונים, איך נבנו המשפחות העשירות פה, איך בשנות ה-90 בעקבות צמיחת ההיטק החיל מרוץ צמיחה והתעשרות מטורף שכל מי שיכל רצה לקחת בו חלק.
מי שחושב שזה התחיל פה שיחשוב שוב. את השיטה ייבאו מארה"ב (עושק מעמד הביניים). השיטה היא פשוטה, עצירת עליות השכר, העלאת מחירים, והכנסת אשראי זול. זה בעצם משעבד את הציבור, שמוציא במקום כסף שיש לו כסף שאין. הרווח הולך לבעלי ההון. עושים זאת לאט, במשך שנים, והאזרח לא קולט מה עושים לו, עד שמאוחר מדי.
מי שרוצה לראות איך זה בוצע בארה"ב - לפני חצי שעה נגמר סרט בערוץ 8 בדיוק על זה ועל התוצאה - קריסת הבורסות והבנקים בארה"ב ב-2008, שאיש לא נתן עליו את הדין עד היום.
חיפשתי את הסרט באינטרנט ויש לו אתר ששם מוכרים את הדיסק
http://heist-themovie.com/
או חפשו ביוטיוב HEIST: Who Stole the American Dream?
יש שם קטעים קצרים. אולי יהיה שידור חוזר בערוץ 8.

בידידות
האביר האפל

אנונימי אמר/ה...

עד שלא ימסו את אפיק ההשקעה בנדל"ן,
למה שיוותרו על רווח נקי ממס?

הקבלנים דוגרים על קרקעות ומווסתים את כמות הדירות, למה שישנו את המערכת?


רק אנחנו ושכמותינו, על כתיפנו מוטלת החובה לדרוש לשנות את הסיסטם.

אבל אני כאן לבד ואין לי טיפת כח אל מול הלוביסטים של הקבלנים והטייקונים בכנסת,
לא יירד האסימון, לא יהיה שינוי!

דירה כבר לא מוצר צריכה, אלה מוצר להשקעה,
לזוגות צעירים אין סיכוי בתחרות הזו.
יוטבינט.

אנונימי אמר/ה...

להתנתק מהוט/יס. משקיעים חד פעמי בממיר עידן פלוס וסטרימר אנדרויד וחוסכים מעל 2000 ש"ח בשנה.

אנונימי אמר/ה...

אביר,
זה שמשעבדים את הציבור למען יצור "צמיחה" ולמען העשרת העשירים, זה לא חדש, אבל שוב ושוב זה נגמר בקריסות. גם באמיקה.
ואז בקריסה, מי שלא נכנס לפרמידה, יכול להרוויח ולהרוויח בגדול. לאסוף סחורה מהרצפה.
אז אתה אומר שאנחנו כמו באמריקה, אבל אצלנו לא יקרוס? עם סגולה. תרשה לפחפח קלות.


לגבי ויכוחי המכולת-שוק-סופר,
יותר מחצי מהאנשים פה זה צעירים ללא ילדים, מעניין להם את הפפו עוד 10% או פחות 20% על אוכל. בטח אם זה קשור באקסטרה מאמץ.
גם ככה הם אוכלים הרבה בחוץ.
כשתיגדלו תבינו.

אנונימי אמר/ה...

המחירים עלו!
הנה, מרגיש יותר טוב?

הוסף רשומת תגובה